olimpia-csu-brasov-aproape-de-o-surpriza

Echipa de baschet feminin, Olimpia CSU Braşov a pierdut, scor 76-81 (27-14, 10-23, 25-20, 14-24) jocul disputat pe teren propriu în compania formaţiei ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Chiar dacă au avut în faţă un adversar redutabil, echipa din Sfântu Gheorghe fiind calificată în final four-ul Cupei României, fetele antrenate de Dan Calancea au făcut un meci foarte bun. Cursaru şi compania au început mai bine şi la finalul primelor zece minute de joc, conduceau cu scorul de 27-14. Fetele de la Sfântul au revenit în sfertul doi pe care şi l-au adjudecat cu scorul de 23-10, astfel că s-a intrat la odihnă la egalitate, scor 37 – 37. Fetele antrenate de Dan Calancea au început sfertul trei bine şi au reuşit să-l termine în avantaj, astfel că înainte de ultimele zece minute ale întâlnirii, braşovencele aveau cinci puncte avans pe tabela. Din păcate, experienţa jucătoarelor de la Sfântu Gheorghe şi-a spus cuvântul şi oaspetele s-au impus la final cu scorul de 81-76. Pentru Olimpia au marcat Gabriela Cursaru 20 de puncte, Gabriela Munteanu 20 de puncte, Brandie Hoskins 19 puncte, Nina Djokovic 12 puncte, Biljana Stjepanovic 4 puncte şi Gabriela Necula 1 punct.