olimpia-csu-la-un-pas-de-medaliile-de-bronz

Olimpia CSU Brașov a făcut un pas important spre adjudecarea medaliilor de bronz ale acestui sezon. Fetele antrenate de Dan Calancea au învins joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 86-70, formația Universitatea Cluj-Napoca, în prima partidă din finala mică a Ligii Naționale de baschet feminin. Olimpia CSU Brașov a început meciul în forță, după aproximativ 2 minute și jumătate având deja un avantaj considerabil pe tabelă. Ele au condus la pauză cu scorul de 45-31, iar revenirea clujencelor din al treilea sfert nu a reușit să le împiedice să obțină victoria. Cele mai bune marcatoare din tabăra alb-albastrelor au fost Pesovic, cu 20 de puncte reușite, Irimia, cu 19 puncte, Higgins, care s-a aflat în double-double, cu 16 puncte și 13 recuperări, și Handford, care a înscris 15 puncte.  La finalul partidei, antrenorul Dan Calancea a declarat că toate fetele au jucat excelent și a subliniat că simpla prezență în acest ultim act al competiției este o performanță uriașă în condițiile în care clubul nu are o situație financiară excelentă. De asemenea, el a mărturisit că nu consideră că echipa sa este favorită în a obține locul trei, în meciul de la Cluj cele două formații având șanse egale. Finala mică a Ligii Naționale de baschet feminin se dispută după sistemul „cel mai bun din 3 partide”. Al doilea joc se va disputa duminică, 22 aprilie, în deplasare. În cazul în care va fi nevoie și de o a treia partidă, aceasta va avea loc în orașul nostru, pe 25 aprilie.