olimpice-sub-panou-(1)

Echipa de baschet feminin Olimpia CSU Brașov, merge ceas în sezonul 2015-2016 al Ligii Naționale. Fetele antrenate de Dan Calancea și Nenead Marinkovici au șase victorii și o înfrângere în primele șapte jocuri din campionat. Olimpia CSU Brașov a primit sâmbătă vizita formației Universitatea Cluj-Napoca și a avut nevoie de prelungiri pentru a câștiga jocul.

La finalul timpului regulamentar de joc tabela arăta egalitate perfectă, scor 63-63. Repriza de prelungiri a fost la discreția trupei de sub Tâmpa care a închsi jocul la scorul de 79-70 (10-17, 22-17,17-16, 14-13, 16-7).

Carla Bartee a fost și de această dată MVP-ul partidei. Americanca a încheiat jocul cu 32 de puncte înscrise, 19 recuperări, 2 intercepții și o pasă decisivă.

Pentru Olimpia au mai marcat Pesovic - 17, Sharpe -13, Irimia-7, Mitic - 6 și Ardelean - 4. În runda următoare, Olimpia CSU Brașov va juca miercuri, în deplasare , cu Universitatea Goldiș ICIM Arad.