Patinatoarea Katalin Kristó a câştigat patru medalii

patinatoarea-katalin-krist-a-castigat-patru-medalii

Patinatoarea Katalin Kristó, legitimată la Clubul Sportiv al Universităţii Transilvania, a obţinut o performanţă remarcabilă câştigând patru medalii în cadrul primei etape a Cupei Europei la patinaj viteză pe pistă scurtă (short-track speed skating), competiţie organizată la sfârşitul lunii septembrie la Miercurea Ciuc. Katalin Kristó, studentă la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sporturi Montane, multiplă campioană naţională la patinaj viteză şi patinaj viteză pe role, s-a clasat a doua la proba de 1500 m şirespectiv a treia la 1000 m. Pe podiumul clasamentului general a primit bronzul, iar împreună cu celelalte fete din ştafeta României Katalin Kristó a cucerit medalia de aur. Sportiva de la CSU  luptă în continuare pentru calificarea la Jocurile Olimpice de iarnă 2014 de la Soci, Rusia.