portugalia-e-campioana-europeana

Naţionala Portugaliei e noua campioană europeană. Quaresma şi compania au câştigat titlul european  după ce au învins cu scorul de 1-0, după prelungiri, în finala disputată în compania primei reprezentative a Franţei. În jocul ce a avut loc pe Stade de France din Paris, Franța a fost mai periculoasă în primele 90 de minute însă Griezmann și Giroud nu au reușit să-l învingă pe bravul goalkeeper al Portugaliei, Rui Patricio. Portugalia care l-a pierdut pe starul Cristiano Ronaldo, în minutul 25, a dat lovitura în minutul 109 prin golul marcat de Eder. Eder l-a surprins pe Hugo Lloris cu un șut puternic de la distanță și astfel selecţionata antrenată de Fernando Santos a obţinut primul titlu european din istorie. Interesant este că din cele șapte partide disputate la acest turneu final, Portugalia a câștigat una singură în 90 de minute, semifinala cu Țara Galilor. Ronaldo și compania au terminat grupa cu trei rezultate de egalitate, au eliminat în optimi, după prelungiri, Croația și au trecut în sferturi după executarea loviturilor de departajare de naționala Poloniei.