Luni seară, la Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania a avut loc Gala Premiilor anului 2017 în cultură.

Câştigătorii au fost stabiliţi în urma votului publicului (cu o pondere de 50% în decizia finală) şi a deciziei unui juriu „extern”, format din directorul de programe de la Muzeul Naţional de Artă Contemporană, Antigona Rogozea, criticul de teatru şi arte performative de la săptămânalul „Observator cultural”, Iulia Popovici, şi regizorul de teatru şi film, Carmen Lidia Vidu.

La final, Muzeul Judeţean de Istorie Braşov şi Asociaţia Fanzin au plecat cu câte două distincţii, iar Centrul Multicultural şi Amural au primit premii pentru al doilea an consecutiv.

În acest an, faţă de ediţiile anterioare, a fost introdusă categoria „Afişul anului”, adjudecată de Dracula Film Festival, organizat de Asociaţia Fanzin.

Pe de altă parte, membrii Consorţiului Cultural Corona cred că anul 2017 a fost unul „evolutiv”. Nu a venit cu o revoluţie culturală, dar au fost rezolvate probleme din cultura braşoveană, precum criza de la Teatrul Sică Alexandrescu sau concursurile pentru desemnarea managerilor din instituţiile de cultură.

Tot membrii Consorţiului afirmă că, uneori, calitatea ofertei culturale este scăzută, una dintre cauze fiind chiar lipsa spaţiilor culturale adecvate, iar o altă problemă ar fi lipsa publicului pentru arta cu plată.



Câștigătorii Premiilor anului 2017 în cultura brașoveană (subliniați printre nominalizări, cu bold)
 
Cartea anului
● „Orbi”, Petronela Rotar, Editura Herg Benet
● „Portul de sărbătoare al Junilor din Şcheii Braşovului. Portul Roşiorilor şi al Albiorilor”, Alexandru Stănescu, Uniunea Junilor din Şcheii Braşovului şi Braşovul Vechi
„Braşov 15 Noiembrie 1987 – doi ani prea devreme”, Mihai Grăjdeanu, Muzeul Judeţean de Istorie Braşov
● „Bacalaureat”, Ovidiu Eftimie, Editura Nemira
● „Moarte în ţinutul secuilor”, Caius Dobrescu, Editura Crime Scene Press

Afişul cultural al anului
● „Friendly Fire – Make Data Love, not Data War”, Centrul Cultural German şi Laborazon, autor Claudiu Oană
● „Celest – expoziţie de instalaţii interactive”, Laborazon, autor Ana Goga
● Bienala Europeană de Poezie (ediţia a III-a) – „Datoria nesupunerii”, Facultatea de Litere a Universităţii Transilvania din Braşov, autor Mugur Mihai
● Festivalul Internaţional de Teatru pentru Copii „Arlechino – Caravana Poveştilor” (ed. a III-a), Teatrul pentru copii Arlechino, autor Kovacs Tünde
● Maratonul de poezie (ediţia a XVII-a), Facultatea de Litere a Universităţii Transilvania din Braşov, autor George Roşu
Dracula Film Festival (ediţia a V-a), Asociaţia Culturală Fanzin, autor Angelo Waclaw

Proiectul muzical al anului
● Chamber Jazz la Universitatea Transilvania, Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania din Braşov
● Rockstadt Extreme Fest 2017, Rockstadt
● Recitalul de la ora 5, Muzeul Casa Mureşenilor Braşov
● Stagiunea de concerte a Universităţii Transilvania, Centrul Muzical al Universităţii Transilvania din Braşov
Braşov Jazz & Blues Festival, Asociaţia Culturală Fanzin

Expoziţia anului
● „Mirabila fiinţă”, Lucian Christian Hamsea, Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania şi Tiny Griffon Gallery, Nürnberg, curator Cristina Simion
● „Expoziţia retrospectivă Valeriu Maximilian 1895-1945”, Muzeul de Artă Braşov, curator Andreea Pocol
● „Celest – expoziţie de instalaţii interactive”, Laborazon şi Muzeul Casa Mureşenilor, curator Alina Floroi
● „Braşov 1987”, Muzeul Judeţean de Istorie Braşov, curator Nicolae Pepene
● „The Sense of Meaning is an Orienting Reflex”, Ştefan Ungureanu, Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania, curator Ioana Marinescu
„Oraşul Stalin”, Muzeul Judeţean de Istorie Braşov, curator Nicolae Pepene
● „Memoria fibrelor textile”, Muzeul de Etnografie Braşov, curator Ligia Fulga

Proiectul cultural al anului
● „iZiLIT – Întâlnire Zilnică cu LITeratura”, Biblioteca Judeţeană George Bariţiu Braşov
● „Noaptea Albă a Galeriilor Braşov”, Asociaţia Artburg
● „Dactăr Nicu”s Skyzoid Poets”, Tipografia, coordonator Robert Gabriel Elekes
● „I was citizen of Stalin Town”, Muzeul Judeţean de Istorie Braşov
● „Braşov 15 noiembrie 1987”, Muzeul Judeţean de Istorie Braşov
● „CinEd – Program de educaţie cinematografică pentru tineri”, Asociaţia Culturală KunSTadt
● „Incipit”, Asociaţia Forums şi Asociaţia Culturală Artessentia
„Realitatea virtuală – soluţie inovatoare de protejare şi promovare a patrimoniului”, Muzeul Casa Mureşenilor Braşov

Concertul anului
● „Sounding Tears”, Mat Maneri, Evan Parker şi Lucian Ban, Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania din Braşov
„Fits cântă Piaf”, Alexandra Fits, Mariano Castro şi Kamerata Kronstadt
● „Requiem”, Opera Braşov şi Corul Radio Bucureşti
● „Game, set & music”, Festivalul „Vibrate”
● „Maria Tănase + Ion Barbu = Love”, Corina Sucarov and Valeriu Borcoş, Asociaţia Culturală KunSTadt
● „Concert de orgă”, Ursula Philippi, Centrul Muzical al Universităţii Transilvania din Braşov

Spectacolul teatral al anului
● „Biofilm”, Robert G. Elekes, Petra A. Binder, Radu Mureşan şi George Pandrea
● „Eminescu N-a Existat”, Petra Binder, Anamaria Guguian, Michael Acker
● „Poveste de iarnă”, Teatrul Sică Alexandrescu, regia Alina Hiristea
„Fluturii sunt liberi”, Teatrul Sică Alexandrescu, regia Ion Mircioagă


Festivalul anului
● Perform(d)ance – zilele dansului contemporan la Braşov, Centrul Cultural German Braşov
● Etnovember, Universitatea Transilvania din Braşov
Amural Festival Vizual, Asociaţia Amural
● Festivalul de Reconstituire Istorică Braşov, Muzeul Judeţean de Istorie Braşov
● Festivalul „Vibrate”, Asociaţia Culturală „Paul Constantinescu – 2009”
● Dracula Film Festival, Asociaţia Culturală Fanzin
● Festivalul „Gloria Domini – Braşovul Pascal”, Agenţia Metropolitana Braşov
● Bienala Europeană de Poezie – „Datoria nesupunerii”, Facultatea de Litere a Universităţii Transilvania din Braşov

Organizaţia culturală a anului
Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania din Braşov
● Asociaţia Fanzin
● Asociaţia Amural
● Muzeul Judeţean de Istorie Braşov
● Uniunea Junilor din Şcheii Braşovului şi Braşovul Vechi
● Asociaţia Artessentia
● Centrul Cultural German

Debut
Perform(d)ance – zilele dansului contemporan la Braşov, Centrul Cultural German
● Asociaţia ACTcept
● Alt Square
● Galeria Art Point
● Muzeul din Casa Junilor, Uniunea Junilor din Şcheii Braşovului şi Braşovul Vechi
● Centrul Multicultural şi Educaţional Săcele