real-atletico-si-barca-in-semifinale

Echipa Atletico Madrid s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Athletic Bilbao, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Raul Garcia '55 şi Diego Costa '86, în timp ce pentru gazde a înscris Aduriz, în minutul 42. În tur, Atletico Madrid s-a impus, acasă, cu scorul de 1-0. FC Barcelona a făcut show pe Nou Camp şi a învins cu scorul de 5-1 (2-1) formaţia Levante, de care a trecut şi în tur cu scorul de 4-1. Levante a deschis scorul în minutul 9, însă Barcelona a revenit şi a punctat de cinci ori prin Adriano, Puyol, Alexis Sanchez de două ori şi Fabregas. Ultima semifinalistă se va decide în această seară după meciul dintre Racing Santander - Real Sociedad (în tur 1-3).  În semifinalele Cupei Spaniei s-a mai calificat echipa Real Madrid.