real-madrid-e-in-finala-champions-league

Real Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 1-0 (1-0), pe „Santiago Bernabeu'', în manșa a doua a semifinalelor. În tur, la Manchester, scorul a fost egal, 0-0. Soarta calificării a fost decisă de autogolul lui Fernando din minutul 20, brazilianul deviind șutul centrare al lui Bale, iar Hart nu a avut nicio șansă să pareze mingea. Real Madrid a dominat meciul de pe „Bernabeu'' și a ratat multe ocazii, în timp ce City nu a avut nici măcar un șut pe spațiul porții în cele 90 de minute. În finală, Real Madrid o va înfrunta pe Atletico Madrid, pe 28 mai, la Milano, pe San Siro. Real, care deține recordul de trofee în cea mai importantă competiție continentală intercluburi, va încerca să câștige al 11-lea trofeu. Finala va fi o reeditare a ultimului act din 2014, când Real a trecut cu scorul de 4-1 de Atletico Madrid, după prelungiri.