Remiză albă pentru stegari, în primul meci amical

remiza-alba-pentru-stegari-in-primul-meci-amical

În primul meci amical al stagiului de pregătire din Turcia, din Antalya, FC Brașov a terminat la egalitate, scor 0-0 cu formația Dnepr Mogilev din Belarus. Stegarii au fost cei care au dominat jocul în prima repriză, însă nu au reușit să concretizeze. Lovitura de cap a lui Machado a fost respinsă de goalkeeperul adversarilor în transversală, șutul lui Buga a trecut puțin pe lângă vinclu, iar incursiunea lui Păun a rămas fără rezultat pe tabela de marcaj. În partea a doua, Adi Szabo a schimbat liniile ca la hochei, însă brașovenii au continuat să atace. Din păcate, Batin nu a reușit să deschidă scorul după ce a fost lansat excelent de Iulian Popa. Apoi șutul din voleu al lui Popa a trecut de puțin pe lângă stâlpul din stânga al porții bielorușilor. Marinescu a reușit să-și salveze echipa cu 13 minute înainte de final, când a respins în corner o minge foarte bine trimisă de atacantul adversarilor. S-a încheiat însă nedecis, scor 0-0.