romanii-domina-etapa-de-la-doha

Sportivele Diana Bulimar şi Larisa Iordache au ocupat prima poziţie în probele de sol, respectiv bârnă din cadrul etapei de Cupă Mondială de gimnastică de la Doha, în timp ce Andrei Muntean a câştigat proba de paralele a concursului masculin. Bulimar a încheiat concursul de sol pe primul loc, cu un punctaj de 14,625, iar Iordache a obţinut 14.425 puncte. Pe poziţia a treia s-a clasat o sportivă din China, Zeng Siqi (14,050 puncte). În proba de bârnă, Larisa Iordache s-a clasat prima, cu 15,500 puncte, în timp ce Diana Bulimar a terminat pe locul 4, cu un punctaj de 14,350. La masculin, Muntean a obţinut nota 15,225, mai bună cu mai mult de un punct faţă de cea din calificări (14,200). Pe locul doi s-a situat nord-coreeanul Kim Hyok Jin, cu aceeaşi notă (15,225), iar pe trei s-a aflat chinezul Qinhua Liao, cu 15,000. Deşi în calificări a obţinut cea mai bună notă (15,250), Marius Berbecar a fost departe de podium în finală, reuşind doar un total de 14,225 şi locul 5. Flavius Koczi a ocupat poziţia a cincea la sărituri, cu 14,837 puncte, proba fiind câştigată de Ri Se Gwang (Coreea de Nord, 15,137).

Sursa: Mediafax