Campioana României, Astra Giurgiu, va juca împotriva formației Dinamo București în prima etapă a Ligii I de fotbal, programată pe 23 iulie, potrivit tragerii la sorți efectuate la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal. În etapa a doua va avea loc derby-ul Dinamo — Rapid, iar derby de România, Steaua — Dinamo se va juca pe 20 august, în runda a cincea a campionatului. Ultima etapă a sezonului regulat (a 26-a) se va desfășura pe 4 martie 2017. Faza play-off va începe pe 11 martie și se va încheia pe 13 mai, iar faza play-out va debuta pe 11 martie și se va termina pe 4 iunie. Iată programul turului de campionat al ediţiei 2016-2017 din Liga I: 
 
Etapa I (23 iulie) 
Pandurii Târgu Jiu — CS Universitatea Craiova 
Astra Giurgiu — Dinamo București 
Rapid București — FC Botoșani 
CFR Cluj — Concordia Chiajna 
FC Voluntari — FC Viitorul Constanța 
Steaua București — CSMS Iași 
Gaz Metan Mediaș — ASA Târgu Mureș
 
Etapa a II-a (30 iulie) 
CS Universitatea Craiova — ASA Târgu Mureș 
CSMS Iași — Gaz Metan Mediaș 
FC Viitorul Constanța — Steaua București 
Concordia Chiajna — FC Voluntari 
FC Botoșani — CFR Cluj 
Dinamo București — Rapid București 
Pandurii Târgu Jiu — Astra Giurgiu
 
Etapa a III-a (6 august) 
Astra Giurgiu — CS Universitatea Craiova 
Rapid București — Pandurii Târgu Jiu 
CFR Cluj — Dinamo București 
FC Voluntari — FC Botoșani 
Steaua București — Concordia Chiajna 
Gaz Metan Mediaș — FC Viitorul Constanța 
ASA Târgu Mureș — CSMS Iași
 
Etapa a IV-a (13 august) 
CS Universitatea Craiova — CSMS Iași 
FC Viitorul Constanța — ASA Târgu Mureș 
Concordia Chiajna — Gaz Metan Mediaș 
FC Botoșani — Steaua București 
Dinamo București — FC Voluntari 
Pandurii Târgu Jiu — CFR Cluj 
Astra Giurgiu — Rapid București
 
Etapa a V-a (20 august) 
Rapid București — CS Universitatea Craiova 
CFR Cluj — Astra Giurgiu 
FC Voluntari — Pandurii Târgu Jiu 
Steaua București — Dinamo București 
Gaz Metan Mediaș — FC Botoșani 
ASA Târgu Mureș — Concordia Chiajna 
CSMS Iași — FC Viitorul Constanța
 
Etapa a VI-a (27 august) 
CS Universitatea Craiova — FC Viitorul Constanța 
Concordia Chiajna — CSMS Iași 
FC Botoșani — ASA Târgu Mureș 
Dinamo București — Gaz Metan Mediaș 
Pandurii Târgu Jiu — Steaua București 
Astra Giurgiu — FC Voluntari 
Rapid București — CFR Cluj
 
Etapa a VII-a (10 septembrie) 
CFR Cluj — CS Universitatea Craiova 
FC Voluntari — Rapid București 
Steaua București — Astra Giurgiu 
Gaz Metan Mediaș — Pandurii Târgu Jiu 
ASA Târgu Mureș — Dinamo București 
CSMS Iași — FC Botoșani 
FC Viitorul Constanța — Concordia Chiajna
 
Etapa a VIII-a (17 septembrie) 
CS Universitatea Craiova — Concordia Chiajna 
FC Botoșani — FC Viitorul Constanța 
Dinamo București — CSMS Iași 
Pandurii Târgu Jiu — ASA Târgu Mureș 
Astra Giurgiu — Gaz Metan Mediaș 
Rapid București — Steaua București 
CFR Cluj — FC Voluntari 

Etapa a IX-a (21 septembrie) 
FC Voluntari — CS Universitatea Craiova 
Steaua București — CFR Cluj 
Gaz Metan Mediaș — Rapid București 
ASA Târgu Mureș — Astra Giurgiu 
CSMS Iași — Pandurii Târgu Jiu 
FC Viitorul Constanța — Dinamo București 
Concordia Chiajna — FC Botoșani 

Etapa a X-a (24 septembrie) 
CS Universitatea Craiova — FC Botoșani 
Dinamo București — Concordia Chiajna 
Pandurii Târgu Jiu — FC Viitorul Constanța 
Astra Giurgiu — CSMS Iași 
Rapid București — ASA Târgu Mureș 
CFR Cluj — Gaz Metan Mediaș 
FC Voluntari — Steaua București
 
Etapa a XI-a (1 octombrie
Steaua București — CS Universitatea Craiova 
Gaz Metan Mediaș — FC Voluntari 
ASA Târgu Mureș — CFR Cluj 
CSMS Iași — Rapid București 
FC Viitorul Constanța — Astra Giurgiu 
Concordia Chiajna — Pandurii Târgu Jiu 
FC Botoșani — Dinamo București 

Etapa a XII-a (15 octombrie) 
CS Universitatea Craiova — Dinamo București 
Pandurii Târgu Jiu — FC Botoșani 
Astra Giurgiu — Concordia Chiajna 
Rapid București — FC Viitorul Constanța 
CFR Cluj — CSMS Iași 
FC Voluntari — ASA Târgu Mureș 
Steaua București — Gaz Metan Mediaș
 
Etapa a XIII-a (22 octombrie 2016) 
Gaz Metan Mediaș — CS Universitatea Craiova 
ASA Târgu Mureș — Steaua București 
CSMS Iași — FC Voluntari 
FC Viitorul Constanța — CFR Cluj 
Concordia Chiajna — Rapid București 
FC Botoșani — Astra Giurgiu 
Dinamo București — Pandurii Târgu Jiu