Comunitatea din zona Feldioara va îmbrăca din nou straie de sărbătoare, la sfârşitul acestei săptămâni (8–9 septembrie 2018), în cadrul tradiţionalului eveniment denumit Festivalul „Cavalerii teutoni se întorc în Cetatea Feldioara”, care a ajuns anul acesta la  ediţia a VIII-a.


 Ca şi ediţiile anterioare, ediţia din acest an (a VIII-a) este o manifestare înscrisă în proiectul „Obiective culturale, tradiţii şi obiceiuri în Comuna Feldioara”.

 Evenimentul face parte din strategia şi programul de promovare, dezvoltare şi valorificare a tradiţiilor şi turismului, program elaborat de Primăria Feldioara, în ideea păstrării datinilor şi obiceiurilor locale, demers susţinut prin iniţiativa şi acţiunile întreprinse de primarul Sorin Taus alături de Consiliul Local.

  „Istoria milenară a comunităţii noastre, de la teutoni la vremurile moderne, ne aduce, în prezent, mai aproape de prima denumire dată comunei de către coloniştii germani întemeietori – Marienburg, nume datorat cavalerilor teutoni ce o aveau drept patroană pe Sfânta Maria. Iată, azi, secole mai târziu, odată cu sărbătoarea Naşterii Sfintei Fecioare Maria, comunitatea noastră prilejuieşte un eveniment ce readuce istoria în prezent”, declara primarul Sorin Taus.

   Localnicii şi numeroşii turişti veniţi din ţară şi din Europa, îndeosebi din Germania, vor avea parte de un program cultural-artistic bogat şi atractiv ce va cuprinde nenumărate momente cu specific medieval.

 Cetatea Feldioara îşi deschide porţile pentru toţi cei dornici să-i descopere istoria ultimelor secole.

  Festivalul „Cavalerii teutoni se întorc în Cetatea Feldioara” va prilejui: o paradă şi demonstraţii cu cai, prezentări de cavaleri şi domniţe; concerte de muzică medievală; demonstraţii de artă şi lupte medievale, recitaluri, spectacole ale elevilor de la Liceul Teoretic „Petru Rareş” din localitate şi tinere talente locale; cântece populare; un spectacol cu torţe. Evenimentele se vor încheia cu un impresionant foc de artificii.

Organizatorii au pregătit un program deosebit susţinut în Cetatea Feldioara care şi-a deschis de curând porţile pentru toţi cei dornici să-i descopere istoria ultimelor secole.

 În plus, într-un cadru special, în curtea Bisericii Evanghelice, va avea loc o expoziție de „Tradiţii şi meşteşuguri populare” - „Artă şi tradiţie în Cetatea Feldioara”, parte a sărbătorii „Cavalerii teutoni se întorc în Cetatea Feldioara”, ce își propune scoaterea la lumină a Tradiţiilor şi Meşteşugurilor din localitate şi împrejurimi, precum şi punerea lor în valoare prin Artă.

  De asemenea, copii de toate vârstele sunt invitaţi să experimenteze etapele prelucrării fibrelor textile în „Şezătoarea celor Mici”.

     Intrarea la toate evenimentele este liberă!

..........................................................................................

     PROGRAMUL EVENIMENTULUI „Cavalerii teutoni se întorc în Cetatea Feldioara” 2018,  ediţia a VIII-a.:

Sâmbătă, 8 septembrie 2018:

   Activităţi la scenă:

15:00 Parada cavalerilor însoțiți de domnițe și cimpoieri
15:30 Corul de copii al Bisericii Ortodoxe Feldioara
16:00 Spectacol tinere talente şi laureaţi ai Festivalului „Trandafirul din Cetate”
17:20 Recital Petre Găitan
17:40 Recital Petronela Danciu
18:00 Recital Daniel Făt
18:45 Recital Andy-C


   Cetatea Feldioara – Zilele porţilor deschise (10:00 – 18:00):

Expoziţia „Cavalerii Teutoni”, alături de expoziţia de bază – „Mărturii arheologice și mărturii de locuire și conlocuire în Feldioara”

12:00-15:00 Violeta Karmen Roman, Demonstraţie și Atelier de meșteșug – Dantelă veche, Tehnica Frivolite
15:30-17:30 Ateliere medievale interactive – demonstrații de lupte, dansuri medievale
17:30 Concert muzică medievală cu Cimpoierii din Transilvania    Duminică, 9 septembrie 2018:

     Activităţi la scenă:

13:00 Parada cavalerilor însoțiți de domnițe și cimpoieri
15:00 Animaţie medievală cu Cavalerii Ordinul Paladii de Terra Medies
16:00 Program cu elevii de la Liceul Petru Rareş
17:30 Concert de muzică medievală cu Cimpoierii de Transilvania
18:30 Orchestra Plaiuri Transilvane şi Grupul Ţara Bârsei
19:00 Recital Ansamblul Plăieşii din Republica Moldova
20:00 Visul Fecioarei de Foc (jonglerii cu foc) cu Trupa Fire Dream
21:00 Recital Extraordinar Smiley


   Cetatea Feldioara – Zilele porţilor deschise (10:00 – 18:00):

12:00 Teatru de păpuși “Jack și vrejul de fasole” – Teatrul Strada
13:30-17:00 Ateliere medievale interactive – demonstraţii de lupte, dansuri medievale
Decebal Ţăroi – Demonstraţie și atelier de modelaj în lut / căniţă dacică, cahle medieval
15:30-16:00 – Concert muzică medievală cu Cimpoierii din Transilvania  Artă și tradiţie - Curtea Bisericii Evanghelice (8 - 9 Septembrie 2018, între orele 12:00 - 18:00):

Șezătoarea celor mici – DOR – proiect educaţional Expoziţii Călătoare Brașov

Meșteșugari feldioreni şi invitaţii lor:

Frații Klein, meșteri fierari
Tâmplarul Sorin Clinciu
Ovidiu Nicolaș – Pictură
Gabriela Bularca – Croșetat
Mioara şi Lucian Sîrbu – Pictură pe lemn, tricotaje şi croşeturi
Soare Liliana Cireşica – Ii brodate manual