spectacol-pe-tatami

Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibaşi din Braşov a găzduit sâmbătă un interesant concurs de karate. Peste 500 de copii de la 34 de cluburi din țară, s-au întrecut la Campionatul Național de Karate WRC. Sportivii au concurat la două categorii: copii 7-15 ani şi cadeți 15-17 ani, tot două fiind şi numărul probelor: kata şi kumite. Braşovul a fost prezent prin sportivii de la clubul CS Katana Do, copii pregătiți de sensei Virgil Cobilici-3 DAN. Pentru reprezentanții clubului de sub Tâmpa, cele mai bune performanțe au fost obținute de Alexandra Tudor - locul 2 la kata şi Cezar Tudor - locul 3 la kata. La concursul de la Braşov, a fost prezent şi preşedintele federației române de specialitate, Liviu Crişan. Competiția de la Braşov a fost o bună repetiție pentru sportivii care vor alcătui lotul național al României, care în această lună vor participa la Campionatul Mondial, găzduit de Bucureşti.