Sportiva Coronei Brașov, Ania Caill, termină toate manșele din Cupa Mondială de la Zauchensee

sportiva-coronei-brasov-ania-caill-termina-toate-mansele-din-cupa-mondiala-de-la-zauchensee

Pe 15 și 16 ianuarie, la Altenmark - Zauchensee (Austria) s-a desfășurat Cupa Mondială la feminin în probele de viteză: coborâre și Super-G.
La startul competiției s-a aflat și sportiva Coronei Brașov, Ania Caill, care a încheiat cu succes ambele probe.

La coborâre, Ania s-a clasat pe locul 43, la o diferență de 4.23 secunde de câștigătoarea probei, elvețianca Lara Gut-Behrami. Locul 2 a fost ocupat de Kira Weidle, din Germania, iar pe locul 3 s-a situat austriaca Ramona Siebenhofer.

În proba de Super-G, 4 secunde și 19 sutimi s-au interpus între timpul Aniei (1:15:00) și cel al câștigătoarei probei, italianca Frederica Brignone.

Podiumul a fost întregit de Corinne Suter (Elveţia) şi de favorita publicului, Ariane Raedler (Austria). 9 schioare nu au reușit să încheie proba.

Pentru Ania Caill urmează etapa de Cupă Mondiala din 22 - 23 ianuarie, de la Cortina d’Ampezzo (Italia). Ea va participa în probele de coborâre și de Super-G.