steaua-chiajna-e-finala-cupei-ligii

Concordia Chiajna s-a calificat în finala Cupei Ligii la fotbal după ce a terminat la egalitate cu Dinamo București, 1-1 (1-0), în Șoseaua Ștefan cel Mare, în manșa a doua a semifinalelor. Concordia a câștigat partida tur cu scorul de 3-0 și va juca prima finală a unei competiții majore din istoria sa. Dinamo a început bine jocul retur și a deschis scorul prin francezul Eddy Harlem Gnohere (14), dar echipa antrenată de Mircea Rednic a rămas în zece oameni din minutul 26, când ex-stegarul Vlad Olteanu a primit cartonașul roșu pentru o intrare periculoasă la Ștefan Bărboianu. Bogdan Bucurică a marcat golul egalării în minutul 77. Și Concordia a avut un jucător eliminat, Gabriel Giurgiu în minutul 86. În finală, Concordia o va înfrunta pe Steaua București, deținătoarea trofeului, care a trecut de Astra Giurgiu în cealaltă semifinală. Ultimul act al competiției va avea loc pe 17 iulie.