steaua-ok-astra-ko

Astra Giurgiu a debutat nefericit în grupele Europae League. Câștigătoarea Cupei României a fost învinsă categoric în deplasare, de Dinamo Zagreb: 1-5 !

Algerianul Soudani a marcat primele trei goluri ale lui Dinamo Zagreb (17, 24, 45+1).

Gazdele au mai punctat prin tinerii Angelo Henriquez (70) și Ante Coric (90+2). Între reușitele lor a venit golul de onoare al Astrei, reușit de Aurelian Chițu (82).

Pe Arena Națională, într-un joc disputat cu porțile închise, Steaua a administrat o serioasă corecție danezilor de la Aalborg: 6-0.

Prima repriză s-a încheiat fără goluri, după care Steaua a profitat de eliminarea lui Larsen din minutul 57 și a marcat gol după gol.

Claudiu Keșeru a reușit o triplă în minutele 61, 65 și 72, Rusescu a făcut și el dubla în minutele 59 și 73-primul fiind înscris din penalty.

Ploaia de goluri la poarta danezilor a fost pornită de Sânmărtean, cu reușita din minutul 51.