stegarii-sau-indepartat-de-primul-loc

FC Brașov a pierdut meciul din runda a treia a play-off-ului. Stegarii au fost învinși la Mediaș de liderul Gaz Metan cu scorul de 3-1 (1-0). Mediașul a început tare meciul și a deschis scorul prin Târcoveanu în minutul 19, profitând de o gafă a apărării brașovene. După ceva mai bine de jumătate de oră, Matei a fost faultat de Cristea pe linia careului de 16 metri, dar centralul a mutat faultul în afara suprafeței de pedeapsă. În minutul 60 galben-negrii au reușit să restabilească egalitatea prin golgheterul Matei care a reluat simplu în poarta goală o centrare foarte bună a lui Andor. Medieșenii au reacționat repede și după patru minute au refăcut avantajul de un gol după ce Zaharia a marcat cu mâna după un corner executat de Ciprian Petre. După alte două minute Gavra l-a executat pe Iacob după o greșeală a lui Pană și a stabilit scorul final, 3-1 pentru Gaz Metan Mediaș care s-a distanțat la opt puncte de stegari în fruntea clasamentului. FC Brașov a terminat jocul în zece după ce Marin a văzut roșu direct pentru un fault în postură de ultim apărător. În runda următoare galben-negrii primesc vizita formației FCm Baia Mare, ultima în clasamentul play-off-ului din seria a doua a ligii secunde.