Asociația Culturală Museion Brașov organizează o nouă ediție a Festivalului „Strada Dell’Arte“, care are loc în luna iunie 2018, pe mai multe străzi din Centrul Vechi al Brașovului.

 Festivalul va aduce spectacole de teatru susținute în aer liber și diferite manifestări pline de farmec pe strazile: Republicii, Michael Weiss, Diaconu Coresi, Sf. Ioan si piațeta Sf Ioan, iar artiștii implicați în proiect vor fi plătiți de către public, „la pălărie“, nefiind un eveniment finanțat.

  Este un festival busking , adică o manifestare cu donații din partea publicului, permițând artiștilor invitați să așeze pălaria sau cutiuța în fața performance-ului. Așadar, intrarea la toate reprezentațiile este gratuită, fiecare trecător putând să răsplătească artistul preferat dupa pofta sufletului!

   „Strada Dell’Arte“ va reuni actori din Brașov, dar și din restul țării, sosiți la noi în oraș special pentru acest eveniment.

   A IV- a ediţie a festivalului liber de artă stradala urbană, „Strada Dell’Arte“ aduce în atenția publicului reprezentații de teatru, arte plastice, meştesuguri, muzică de stradă, dans, voie bună.

   Artişti participanţi: Barbarossa Samba Group, Trupa Unda, Cabaret Rising Sun, Teatrul Strada, Plaiuri Moiecene şi Zestrea Branului, Laurent Jouault (street box camera), Asociaţia Culturala Ermis, Raluca Tinca, Gabi Bularca, Galeria Mica, Neuvirt Valeria şi Neuvirt Ioan, Bebe Rostogol, Anturaj Break dance, Melya Crossover Opera şi New Proscenium (tribut Nightwish), Tupew Crew Break Dance, New school & Old School Break dance, Vlad Isac, Chriss and the Caspers, stimabilul Ovidiu (Casa Mureşenilor), tabăra de pictura Hobby Art, Benedict Popescu (fierăstrău muzical şi theremin), Cutia cu fericire, Rheaa Shop, Trupa de Teatru a şcolii Waldorf Bucureşti (coordonator actorul Mihai Razus), „Lidia creeaza”, 4tune Quartet, Trialog Acustic, Ioana Bitere, Pictura Lily Mokus, Gabriela Bularca, Differenzial Kraft, Arta sârmei.

   Publicul va fi invitat sa participe și la ateliere artistice susținute de diferiți artiști plastici: Asociația Calfelor Calatoare Sibiu, Raluca Tinca, Galeria Mică, Vlad Tiganus, Arta Sarmei, Differenzial Kraft, Gabriela Bularca, Black Bird Art, Pictura Lily Mokus, Fancy, Diana Rosca, Cutia cu Fericire, Tabara de Pictura Hobby Art, Lidia Creeaza, Electra Ghiza, Neuvirt Valeria si Neuvirt Ioan, Laurent Joualt (street box camera), Rheea Shop, Benedict Popescu ( fierastrau muzical si theremin),Trupa de Teatru a școlii Waldorf Bucuresti ( coordonator actorul Mihai Razus), Breasla Actorilor etc.

  Accesul la toate activitățile este gratuit.

Programul pentru acest week-end al Festivalului „Strada Dell’Arte“:

  Sambata 9 iunie 2018:

   Coresi Shopping Resort

Ora 11 …..”M is for Music” cu Ioana Bitere ( Expozitii Calatoare)
Str. Rebublicii zona Taverna Sarbului
Ora 12: Zestrea Branului
Ora 12:40 Plaiuri Moiecene
Ora 17: Teatrul Strada (spectacol copii)
Ora 20: Concert Barbarossa Samba Group

 Piata Sf. Ioan ( in spate la Aro Palace)

Ora 10: Brasovul la pas cu stimabilul Ovidiu
Ora 12: Asociatia Culturala Ermis ( dansuri grecesti)
Ora 16: Brasovul la pas cu stimabilul Ovidiu
Ora 17: Breasla Actorilor- Mos Teaca
Ora 18: recital Melya Crossover Opera
Ora 19: Recital Vlad Isac ( drums)

 Intersectie Republicii/ Weiss

Ora 13: …..”M is for Music” cu Ioana Bitere ( Expozitii Calatoare)
Ora 17: Concert Trupa Unda

 Intersectie Republicii/ Diaconu Coresi

Ora 17: Teatrul Peter Pan Campina- spectacol pentru copii
Ora 18: Concert 4tune Quartet

Duminica 10 iunie 2018:

Str. Rebublicii zona Taverna Sarbului

Ora 12: Bebe Rostogol
Ora 13: Anturaj Break Dance
Ora 19: Cristian Medrea si Michael Gross (trupa Lucky Thirteen)
Ora 20: Concert Barbarossa Samba Group

Intersectie Republicii/ Weiss

Ora 17: Teatrul Strada( spectacol pentru copii)
Ora 18: recital Trupa Unda

Intersectie Republicii/ Diaconu Coresi

Ora 17: Teatrul Peter Pan Campina- spectacol pentru copii

Str. Republicii zona terasa Dai Mattoni

Ora 19: Trialog Acustic ( folk, pop- rock)

Piata Sf Ioan ( in spate la Aro Palace)

Ora 12: Asociatia Culturala Ermis ( dansuri grecesti)
Ora 17: Breasla Actorilor- Mos Teaca
Ora 18: Cabaret Rising Sun
Ora 19: Vlad Isac & Chriss and The Caspers ( fussion rap)
Ora 20: New Proscenium ( rock tribut Nightwish)

Ora 21: After Party in Deane’s. Gazda la jam session -Trupa Unda