sua-in-finala-cm-de-baschet

Echipa națională  a Statelor Unite a învins aseară, reprezentativa Lituaniei, la 28 de puncte diferență, 96-68, reușind astfel calificarea în marea finală de la Madrid. Europenii au ținut pasul doar în prima repriza, dar după  pauză partida s-a “rupt”.

În sfertul trei, americanii au reușit un joc aproape perfect în ofensivă cu 33 de puncte marcate, primind doar 14.

Jucătorii cheie ai celor două echipe au fost Klay Thompson, cu 16 puncte, 3 recuperări şi 3 assisturi pentru americani, respectiv Mindaugas Kusminkas, cu 15 puncte, 9 recuperări şi un assist.

Adversara din finala a Statelor Unite se va decide, în această seară, între două formații din Europa, Serbia și Franța, jocul având loc de la ora 23.00.