sua-regina-sub-panou-(1)

Naţionala feminină de baschet a Statelor Unite a câştigat Campionatul Mondial, după victoria din finală împotriva Spaniei, cu scorul de 77-64. Echipa pregătită de Geno Auriemma a controlat partida încă din debutul acesteia. În primul sfert, SUA a reuşit 28 de puncte şi, la pauza mare, avea un avantaj consistent, 48-20.După pauză, ibericele şi-au îmbunătăţit evoluţia.

Acestea s-au mai apropiat pe tabelă, insuficient pentru a le pune probleme americancelor. Acestea au câştigat cu 77-64 şi au obţinut al nouălea titlu suprem.Cea mai bună jucătoare a americancelor a fost Tina Charles, cu 10 puncte şi 8 recuperări.

De partea cealaltă, Sancho Lyttle a reuşit 16 puncte şi 11 recuperări. Acesta este al nouălea titlu mondial din istorie obţinut de americance.

În finala mică, Australia a învins Turcia cu 30 de puncte diferenţă, scor 74-44, şi a intrat în posesia medaliilor de bronz.