suntem-in-semifinalele-campionatului-mondial

Naţionala de handbal feminin sub 20 de ani a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial de la Moscova. Tricolorele au învins în sferturile de finală cu scorul de 21-20 (11-10) prima reprezentativă a Croației. Româncele au început slab meciul și au fost conduse şi la patru goluri diferenţă, scor 10-6. Trupa condusă de Ion Crăciun a dominat finalul de repriză, a marcat de cinci ori consecutiv, fără să primească gol şi a intrat la odihnă în avantaj de un gol, scor 11-10. În partea a doua Laszlo şi compania au dominat jocul s-au distanţat pe tabelă, iar pe final, pe fondul relaxării tricolorelor, croatele s-au apropiat la un gol, dar a fost maximul pe care l-au putut realiza. S-a terminat 21-20 pentru România care a obţinut astfel biletele pentru semifinalele Campionatului Mondial. Alina Ilie a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu opt goluri înscrise. România va juca în semifinale cu Danemarca, joi, de la ora 17.30. Danezele au trecut în sferturi de Suedia cu 22-15. În cealaltă semifinală se vor înfrunta Germania și Rusia.