tecau-sa-impus-la-valencia

Horia Tecău și Jean Julien Rojer au câștigat duminică, finala turneului de dublu ATP de la Valencia, din Spania dotat cu premii în valoare totală de 1.496.095 de euro. Horia Tecău și Jean Julien Rojer și-au adjudecat duminică, cel de-al optulea trofeu ATP din 2014, după ce s-au impus lejer în finala de la Valencia, scor 6-4, 6-2 în faţa cuplului Kevin Anderson (Africa de Sud)-Jeremy Chardy(Franţa). Horia Tecău și Jean Julien Rojer au început cu break, finala de dublu de la Valencia şi după 33 de minute de joc, favoriții patru ai turneului de dublu, și-au adjudecat primul set cu scorul de 6-4. Scenariul s-a repetat și în debutul setului doi, când Tecău și Rojer au făcut break și au preluat conducerea setului cu 1-0 și mai apoi cu 2-0 pe propriul serviciu. Perechea româno-olandeză a reușit al doilea break al setului doi, la scorul de 3-1. Au condus apoi cu 4-1, 5-1 și 5-2, scor la care Horia Tecău a servit pentru câștigarea trofeului. După ce a ratat prima minge de meci, românul a fructificat-o pe cea de-a doua și a închis partida după o oră și 4 minute de joc. Românul și olandezul pleacă acasă cu 500 puncte ATP și un cec în valoare de 115,300 de euro.