un-punct-pentru-fc-brasov-(1)

FC Brașov pornea ca favorită în disputa cu nou-promovata FCM Baia Mare. Trupa condusă de Cosmin Bodea și Mihai Stere nu a reușit însă decât un rezultat de egalitate, scor 1-1. Băimărenii au deschis scorul în minutul 23, atunci când Arnăutu l-a executat cu un șut plasat din șase metri pe goalkeeperul brașovean Căucă. Codoban a restabilit egalitatea în minutul 48 când a trimis un trasor de la 22 de metri care s-a oprit în plasa porții băimărene. Stegarii puteau câștiga toate cele trei puncte, dar  Buga și compania au ratat câteva oportunități bune de a înscrie golul victoriei. Claudiu Codoban a prins un șut eimediat după pauză cu un șut de la circa 22 de metri. S-a terminat 1-1, și FC Brașov are un punct în clasamentul seriei a doua din Liga a doua. „Am început jocul moale în primele minute, dar puteam deschide scorul prin Matei. Apoi a venit golul lor după o fază la care Letan și Hlinca au greșit. În repriza a doua am reușit să egalăm rapid, iar apoi am avut 20 de minute de joc foarte bun, perioadă în care puteam marca golul victorie. Sunt supărat pe unii jucători, nu aceasta este valoarea lor. Una peste alta am pierdut două puncte mari la Baia Mare", a declarat Vasile Dochița, președintele formației FC Brașov. Stegarii au jucat la Baia Mare în formula: Căucă - Letan, Puţanu, Hlinca (46' Poverlovici), David - Ianc, Moraru - Perju, Codoban, Buga (81' Rusu) - Matei (74' Ene). În runda următoare, FC Brașov va juca pe teren propriu în compania echipei FC Caransebeș.