Victorie categorică în amicalul cu Cipru pentru tricolorii U16

victorie-categorica-in-amicalul-cu-cipru-pentru-tricolorii-u16

Naţionala de fotbal U16 a României, pregătită de Daniel Mogoşanu, s-a impus cu 4-1 în primul amical programat în compania selecţionatei Ciprului marţi, 20 august 2019, la Centrul Naţional de Fotbal Buftea.

Tricolorii U16 au deschis scorul rapid, prin Cătălin Popescu, care a înscris în minutul 6 în urma unei acţiuni foarte bine construită. Ciprioţii au egalat prin Spyridakis (17), astfel că s-a intrat la pauză la egalitate, 1-1. Repriza secundă a aparţinut României, care a marcat încă trei goluri, pe lista marcatorilor aflându-se Eduard Rusu, autor al unei ”duble” (60 şi 65), şi Gabriel Plumbuitu (54).

Al doilea joc dintre cele două selecţionate de juniori va avea loc joi, 22 august 2019, tot de la ora 19:00, la Buftea.