Victorie de etapă pentru zărneșteanul Eduard Grosu, în China

victorie-de-etapa-pentru-zarnesteanul-eduard-grosu-in-china

Zărneşteanul Eduard Grosu, campionul României la ciclism fond şi contratimp, a câştigat, marţi, în China, etapa a 3-a din Turul Qinghai Lake, cursă pe etape de categorie specială (2.HC), o cursă alcătuită din 13 etape (cea mai lungă competiție din ciclismul de șosea după cele trei mari tururi) ce se dispută în paralel cu Turul Franței.

Eduard Grosu i-a învins la sprint pe italianul Luca Pacioni şi pe Meron Abraham din Eritrea după o manşă de 133 kilometri, desfăşurată între Duoba şi Guide.

În urma acestui succes, ciclistul zărneștean a preluat tricoul galben de lider al clasamentului general, cu un avans de trei secunde în faţa lui Luca Pacioni (Wilier Triestina – Selle Italia).

Eduard Grosu a obţinut în acest sezon patru victorii: una în Turul Croaţiei, două la Campionatele Naţionale ale României şi alta în Turul Qinghai Lake.