visul-frumos-sa-terminat

Visul vikingilor s-a terminat. Reprezentativa de fotbal a Franței s-a calificat en-fanfare în semifinalele EURO 2016, după ce a învins formația Islandei cu scorul de 5-2 (4-0), pe Stade de France din Saint-Denis. Franța a început perfect jocul cu Islanda și după 20 de minute conducea cu scorul de 2-0 după reușitele lui Olivier Giroud din minutul 12 și Paul Pogba din minutul 20. Până la pauză cocoșii galici au mai punctat de două ori prin Dimitri Payet în minutul 43 și Antoine Griezmann în minutul 45, astfel că deja de la pauză se știa echipa calificată în semifinale. În partea secundă islandezii au reușit să reducă din handicap după reușita lui Kolbeinn Sigthorsson din minutul 56, dar Franța a refăcut diferența trei minute mai târziu prin Giroud. Scorul final al ultimului sfert de finală de la EURO 2016 a fost stabilit de Birkir Bjarnason în minutul 84. După 5-2 cu Islanda, Franța se alătură Portugaliei, Țării Galilor și Germaniei în careul de ași al turneului final. În prima semifinală se vor duela miercuri Portugalia și Țara Galilor, iar joi vom avea super-meciul dintre Germania și Franța.