Din 15 august și până duminică, 18 august 2019, Făgărașul va fi în sărbătoare. Evenimentele „Zilelor Cetății Făgăraș“ vor fi organizate anul acesta pe Stadionul Municipal și la Cetate.

 Făgărășenii și turiștii, vor putea să se bucure de spectacole cu o mulțime de invitați care vor urca pe scenă, să savureze bucate tradiționale (la zona gastronomică), iar în parcarea din fața Cetății Făgăraș, vor fi prezenți meșteșugarii, scutierii și Calfele.

    În același timp, în parcarea Cetății Făgăraș se va desfășura „Grădinița medievală”.

   În cele patru zile pe scenă vor urca ansambluri de dansuri populare, grupuri de copii, dar și cei mai buni interpreți de muzică folclorică și muzică ușoară.

    Cap de afiș sunt Vama, Andra și Ioana Ignat.

.....................................................................................................................................................

   Programul complet al Zilelor Făgărașului:


 Program scenă:

  Joi, 15 august 2019


16.00 – Ansamblul Clubul Copiilor Făgăraș
16.10 – Ansamblul „Fiii brâncovenilor” Sâmbăta de Sus
16.15 – Nicoleta Șchiopea, Filip Denisa, Roberta și Jesika Corciu, Bianca Butum, Larisa Bera, Alicia Călin, Bianca Maria Mijea, Andreea Lungu, Daria Ganea, Roxana Ciolan
16.35 – Andreea Sarsamă
16.45 – Tabără Filuț
16.55 – Ansamblul Junii Hârseniului
17.05 – Mugurași făgărășeni
17.15 – Ansamblul Junii Hârseniului
17.25 – Mugurași făgărășeni
17.35 – Ansamblul Plaiurile Șincii
17.50 – Comaniciu Marian
18.00 – Vlăduța Lupău
18.50 – Georgia Maga
19.00 – Dariana Cozma
19.10 – Cezara Borcea
19.15 – Deschidere oficială
19.25 – Ansamblul „Făgărașul” – copii
19.35 – Grupul „Cetină de Brad”
19.55 – Ansamblul „Horița” din Lisa
20.10 – Ansamblul „Făgărașul” – copii
20.20 – Sorin Urdea
20.30 – Gheorghe Berian
20.40 – Ștefan Ramba
20.45 – Viorica Cerbu
20.55 – Flaviu Florea
21.05 – Mădălina Grama
21.15 – Cristian Pomohaci
21.45 – Ansamblul Profesionist Cindrelul Junii Sibului, Ovidiu Homorodean, Codruța Rodean, Nelu Albu, Mihai Teacă
23.00 – Final

    Vineri, 16 august 2019

16.00 – Grupul de copii Sirinx
16.30 – Ansamblul folcloric „Junii Becleanului” – copii
16.40 – Dobrin Auraș
16.50 – Carmina Tatomir
17.00 – Dragoș Gușeilă
17.10 – Miruna Dărăbanț
17.20 – Ansamblul folcloric „Junii Beclenului” – copii
17.30 – Lorena & Radu Adam
17.50 – Ansamblul folcloric „Ceata Făgărașului”
18.00 – Bogdan Bucur
18.10 – Mirela Pascu
18.20 – Ansamblul folcloric „Ceata Făgărașului”
18.25 – Ansamblul folcloric „Junii Beclenului”
18.35 – Rareș Șerban
18.40 – Ansamblul folcloric „Ceata Făgărașului”
18.50 – Ioana Bogdan
19.00 – Ansamblul folcloric „Ceata Făgărașului”
19.05 – Ansamblul folcloric „Junii Becleanului”
19.15 – Adrian Barbu
19.25 – Bogdan Georgescu
19.35 – Mioara Greavu
19.45 – Iulia & Horațiu Haiduc
19.55 – Ansamblul folcloric „Făgărașul”
20.05 – Adina Roșca & Cătălin Doinaș
20.25 – Ansamblul folcloric „Făgărașul”
20.35 – Ionuț Langa
21.05 – Dana Goleț
21.15 – Ansamblul folcloric „Voitegeana” & Ciprian Pop
22.00 – Nicoleta Voica
22.50 – Final


   Sîmbătă, 17 august 2019

18.00 – Trupa de dans Hänsel și Grettel
18.30 – Grupul Prietenia Cincu
19.00 – Grupul de copii al Clubului Copiilor Făgăraș
19.30 – Feher Katalin & Gerebenes Ede
19.50 – Centrul Artist pentru Arta
20.35 – Kimberly Constantinică
20.45 – Căluțu Ruxandra
21.05 – Chasing Fireflies
22.00 – Vama
23.00 – Final

    Duminică, 18 august 2019

18.00 – Anca Urmaciu
18.15 – Grupul de copii Sirinx
18.45 – Teodora Tărcuță
19.00 – Claudia Sax
19.30 – George Rotaru
20.00 – Daniel Ignat & Andy Roll
21.00 – Ioana Ignat
21.45 – Andra

Totul se va încheia duminică, la ora 23.00, cu un foc de artificii.