austria-sa-calificat-la-euro-2016

Echipa Austriei s-a calificat la EURO 2016 la fotbal, în mare stil după ce a învins Suedia cu scorul de 4-1, la Solna, într-un meci din Grupa G a preliminariilor. Martin Harnik a reușit o ''dublă'' iar David Alaba și Marc Janko au semnat celelalte goluri ale Austriei, în timp ce golul de onoare al scandinavilor a fost semnat de vedeta Zlatan Ibrahimovic. Austria, calificată în premieră la turneul final al Campionatului European, are asigurată câștigarea grupei, din care mai fac parte Rusia, Suedia, Muntenegru, Liechtenstein și Rep. Moldova. În afara Franței, gazda turneului de anul viitor, la EURO 2016 s-au mai calificat Anglia, Islanda, Cehia și Austria. Rusia a reușit scorul zilei, 7-0 cu Liechtenstein în deplasare, iar Lituania a evitat in extremis un rezultat rușinos cu San Marino, marcând golul victoriei cu 2-1 în prelungiri, într-un meci în care ex-stelistul Arlauskis a fost eliminat în minutul 50 și a fost înlocuit cu dinamovistul Cerniauskis. Iată rezultatele înregistrate aseară în preliminariile Euro 2016:

Grupa C: Belarus - Luxemburg 2-0, Macedonia - Spania 0-1 și Slovacia - Ucraina 0-0

Grupa E: Anglia - Elveţia 2-0, Lituania - San Marino 2-1 și Slovenia - Estonia 1-0

Grupa G: Liechtenstein - Rusia 0-7, Moldova - Muntenegru 0-2 și Suedia - Austria 1-4