Basel, Chelsea, Fenerbache şi Benfica s-au calificat în semifinalele Ligii Europa

basel-chelsea-fenerbache-si-benfica-sau-calificat-in-semifinalele-ligii-europa

Meciuri extrem de spectaculoase aseară în manşa retur a sferturilor de finală ale Europa League. Rubin Kazan a învins formaţia Chelsea Londra cu scorul de 3-2, dar nu a fost de ajuns pentru o calificare, după ce în tur, pe Stamford Bridge, Torres şi compania s-au impus cu 3-1. Marcano '51, Gokdeniz '62 şi Natcho '75 (penalti) au punctat pentru Rubin, Torres '4 şi Moses '55 au înscris pentru Chelsea. Un alt meci extrem de spectaculos s-a desfăşurat la Basel unde Tottenham era obligată să câştige, după ce în tur a remizat pe teren propriu, scor 2-2. Englezii lui Vilas-Boas au deschis scorul prin Dempsey dar au fost egalaţi de Salah, după doar patru minute. În repriza secundă Dragovici i-a dus pe elveţieni în avantaj, însă Dempsey a reuşit să egaleze când mai erau doar şapte minute de joc. Cum în prelungiri nu s-a înscris s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde FC Basel s-a impus cu 4-1 şi a reuşit să se califice în semifinalele competiţiei. Lazio Roma nu a reuşit să întoarcă rezultatul meciului din tur cu Fenerbache când a fost învinsă la Istanbul cu 2-0. Trupa italiană, pentru care Radu Ştefan a jucat tot meciul, a remizat pe propriul teren, scor 1-1 cu echipa turcă. Lulici în minutul 60 a înscris pentru Lazio, iar Erkin a egalat în minutul 73 pentru oaspeţi. În Anglia, Newcastle avea de remontat un handicap de două goluri după ce în tur a fost învinsă la Lisabona de Benfica, scor 3-1. Din păcate pentru fanii coţofenelor, Newcastle şi Benfica au încheiat aseară la egalitate, scor 1-1. Cisse a deschis scorul în minutul 71, iar Salvio a egalat pentru Benfica în minutele de prelungiri. Astfel în urnele tragerii la sorţi de astăzi de la Nyon se vor afla Chelsea Londra, Fenerbache Istanbul, FC Basel şi Benfica Lisabona.