debut-cu-dreptul-pentru-brazilia

Turneul final al Cupei Mondiale la fotbal a început, ieri, odată cu fluierul de start al partidei Brazilia - Croaţia din Grupa A. Echipa naţională a Braziliei a învins pe Arena Corinthians din Sao Paulo, cu scorul de 3-1 (1-1), reprezentativa Croaţiei, în meciul de deschidere.Golurile brazilienilor au fost marcate de Neymar '29, '71 din penalti şi Oscar '90+1, în timp ce croaţii au punctat prin autogolul lui Marcelo, în minutul 11. Jucătorii croaţi au protestat vehement după decizia arbitrului japonez Yuichi Nishimura de a acorda penalti la un duel în careu între Lovren şi Fred. Croaţii au considerat că penaltiul a fost acordat mult prea uşor. În minutul 83, croaţii au introdus mingea în poartă prin Perisici, dar arbitrul nu a validat golul, acordând fault în atac după un duel între Olici şi portarul Julio Cesar. La partida de pe Arena Corinthians din Sao Paulo au asistat 61.600 de spectatori. Următorul meci din grupa A, Mexic - Camerun, va avea loc astăzi, la Natal, de la ora 19.00. Tot în această seară sunt programate și partidele din prima etapă a grupei B. De la ora 22.00 se joacă super meciul dintre Olanda și Spania, iar de la ora 01.00 se dispută întâlnirea dintre Chile și Australia.