din-nou-hamilton

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii, desfășurat duminică după-amiază pe circuitul de la Silverstone, înregistrând cu această ocazie cea de-a 47-a victorie din cariera sa. Campionul mondial en titre, plecat din pole position, a fost înregistrat la capătul celor 52 de tururi de pistă (306,198 km) cu timpul de 1h34min.55sec.831/1000, reușind să-l devanseze cu 6,9 secunde pe germanul Nico Rosberg, coechipierul său de la Mercedes, clasat pe locul secund, în timp ce poziția a treia a fost ocupată de olandezul Max Verstappen, la 8,25 sec.  În urma acestui succes, Hamilton a revenit la 4 puncte în spatele lui Rosberg, liderul clasamentului general al piloților, după disputarea celei de-a 10-a curse a sezonului, din cele 21 programate. Următorul Mare Premiu de Formula 1 va avea loc în Ungaria, pe circuitul Hungaroring, în data de 24 iulie.