furati-ca-in-codru

FC Braşov a pierdut cu scorul de 1-0 (0-0) meciul disputat în deplasare în compania formaţiei FC Vaslui, în etapa cu numărul 25 din Liga I. Unicul gol al partidei a fost înscris de  Ortiz în minutul 61. Fundaşul central al moldovenilor a deschis scorul cu o lovitura de cap din 4 metri, după o centrare venită din lovitură liberă. Marele arbitru Haţegan, s-a făcut că nu vede două lovituri clare de la 11 metri pentru braşoveni, în prima repriză la scorul de 0-0. Mai întâi în minutul 7, Haţegan a închis ochii la un henţ clar în careu, iar în minutul 26, Madsen nu are nicio treabă cu mingea, caută doar picioarele adversarului, însă Haţegan lasă jocul să continue. ”Înfrângerea doare cel mai tare, noi am pregătit bine meciul ăsta. Ne-am creat ocazii, dar nu am fost inspirați. Am mai făcut și o gravă eroare când am primit golul. Dar arbitrajul... Nu putem să ne luptăm cu toată lumea ca să scăpăm de la retrogradare. Am avut o discuție cu cei de la Federație, dar totul continuă cu greșeli grave în defavoarea noastră. Domnul Burleanu ne-a prezentat un raport. Ştiţi cât s-a cheltuit cu arbitrii în 2013? 2.700.000 de euro! Iar ei sunt plătiţi din baremurile pe care noi le plătim. Ce a făcut Deaconu cu aceşti bani, ce a instruit? Ştiţi cât am plătit noi să avem arbitrii adiţionali. 177.000 de lei! Au fost două lovituri de la 11 metri incontestabile în prima repriză. Cum putem să ne apărăm şansele de a rămâne în prima ligă dacă cel mai bun arbitru al ţării face astfel de greşeli? Nu spun altceva! Ce să le spun eu băieţilor acum?  Nu ne putem lupta în mod cinstit pentru a evita această retrogradare. Ne vom lupta până la sfârşit cu aceste greşeli, o să considerăm că fac parte din joc, dar Deaconu trebuie să facă ceva”, a spus Zotta la Dolce Sport.  În aceste condiţii galben-negrii nu au reuşit să scoată nici măcar un punct din jocul de la Vaslui şi cu 23 de puncte sunt la patru lungimi distanţă faţă de primul loc care asigură prezenţa pe prima scenă a fotbalului românesc şi în sezonul viitor.