olimpice-sub-panou-(2)

Baschetbalistele de la Olimpia CSU Brașov au reușit un nou meci mare și au învins în deplasare formația CSBT Alexandria cu scorul de 69-57 (22-21, 16-13, 18-19, 13-4). Trupa condusă de Dan Calancea și Nenad Marinkovic a reușit al 12-lea succes stagional după un meci în care a arătat ca o echipă mare. După trei sferturi echilibrate, Pesovic și compania s-au dezlănțuit în ultimele zece minute, câștigând sfertul cu scorul de 13-4. Janae Sharpe a fost MVP-ul partidei cu 22 de puncte înscrise, 7 recuperări, 3 pase decisive și 3 intercepții. Miss „double-double”, Carla Bartee, a reușit un nou joc perfect pe care l-a încheiat cu 18 puncte și 12 recuperări. Pentru Olimpia au mai punctat Gabi Irimia 10 puncte, Dora Ardelean 8, Pesovic 6 și Mitic 5. Cu victoria de la Craiova, Olimpia CSU Brașov a acumulat 26 de puncte și și-a consolidat poziția secundă a clasamentului.