panti-a-inchis-poarta

Costel Pantilimon a fost titular aseară în poarta lui ManchesterCity, în meciul din Cupa Ligii cu Newcastle United, pe St. James's Park. Pantilimon(foto) a reușit să păstreze poarta „cetățenilor” neperforată, ajungând la al optulea meci fără gol primit în 13 partide în care a jucat titular, de la venirea la Manchester City, și poate spera la debutul în campionat, sâmbătă, pe teren propriu, contra lui Norwich. Goalkeeperul român a contribuit la victoria echipei sale în meciul de Cupă, cu două intervenții providențiale, în minutul 29 și 93, oferind siguranță și încredere între buturi.

Ambele intervenții au fost făcute la 0-0. City s-a impus cu 2-0, după reuşitele semnate de Negredo şi Dzeko din minutele 99 şi 105.