PSG și Benfica s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

psg-si-benfica-sau-calificat-in-sferturile-ligii-campionilor

Benfica Lisabona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal după ce a învins-o pe Zenit Sankt Petersburg cu scorul de 2-1 (0-0), în deplasare, în manșa secundă a optimilor.  Benfica, învingătoare cu 1-0 în tur, a fost condusă din minutul 69, când brazilianul Hulk a înscris pentru Zenit. Lusitanii au revenit pe final și au punctat de două ori, prin Nicolas Gaitan (85) și Anderson Talisca (90+6). În celălalt meci al serii, Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturi după ce a învins-o pe Chelsea cu 2-1 (1-1), la Londra. PSG, care se impusese cu același scor și în tur, a marcat prima prin Adrien Rabiot (16). Chelsea a egalat prin Diego Costa (27), dar în partea secundă PSG a înscris golul victoriei prin Zlatan Ibrahimovic (67). Campioana Franței a eliminat-o pe Chelsea în aceeași fază și la ediția de anul trecut a competiției. PSG este pentru al patrulea sezon consecutiv în sferturile Champions League. Până acum, în sferturi s-au calificat Real Madrid, VfL Wolfsburg, PSG și Benfica Lisabona.