Râşnovul, pe harta competiţiilor montane din România

Cheile Râşnoavei Adventures este cel mai amplu concurs de sporturi de munte care a debutat zilele acestea în zonă.  Prima ediţie a evenimentului a fost iniţiată chiar de Crina Coco Popescu, membră a Lotului Naţional de Alpinism şi prima alpinistă din lume care a încheiat Circuitul celor mai înalţi vulcani de pe fiecare continent.  Cheile Râşnoavei Adventure a fost organizat de Clubul Sportiv Montan Altitudine şi a fost un succes încă de la prima ediţie. Aproape 300 de participanţi sau înscris la startul probelor de duatlon individual de 18 plus 21 de km, mountain bike marathon de 60 de km, dar şi la maratonul de alergare montană de 42 de km. La competiţie au participat campioni naţionali şi reprezentanţi ai României în competiţiile internaţionale la duatlon, mountain bike, maraton alergare montană. Aceştia au fost şi medaliaţii primei ediţii a concursului Cheile Raşnoavei Adventure, iar premiile s-au ridicat la valoarea de 10.000 de euro. Organizatorii au spus că vor să facă din competiţie o tradiţie la Râşnov. S.F.