real-si-psg-sau-impus-clar

Formaţia Real Madrid a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), echipa Borussia Dortmund, într-un meci contând pentru prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. „Galacticii” au dominat meciul cu Borussia, la care s-a văzut lipsa unor jucători importanți ca Lewandowski sau Kuba Błaszczykowski. Trupa condusă de Carlo Ancelotti a început perfect meciul și în minutul trei galezul Gareth Bale a finalizat o acțiune purtată în banda dreaptă de Benzema și Carvajal. „Galacticii” și-au mărit avantajul în minutul 27, când Isco l-a învins pe Weidenfeller cu un șut de la marginea careului de 16 metri. În partea secundă Cristinao Ronaldo a punctat pentru 3-0 în minutul 57, după o recuperare excelentă a lui Modric. În aceste condiții Ronaldo și compania sunt favoriți la calificarea în semifinalele competiției. În celălalt meci disputat aseară, Paris Saint-Germain a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa Chelsea Londra. Parizienii au început în forță și în minutul trei, Lavezzi a înscris un gol superb în poarta lui Cech. Surprinzător, trupa lui Blanc s-a retras, iar Chelsea a dominat autoritar prima parte a jocului, reușind să egaleze în minutul 26 dintr-un penalty scos de Oscar și transformat de Hazard. În partea secundă Ibrahimovici și compania au revenit la conducera jocului și au reușit să mai puncteze de două ori. Mai întâi în minutul 61, David Luiz a reluat în proprie poartă o centrare venită din lovitură liberă din banda stângă. Pastore a stabilit scorul final al partidei în minutul 90+3 când a ridiculizat toată apărarea echipei lui Mourinho și a înscris cu un șut la colțul scurt. S-a terminat 3-1 pentru parizieni, iar returul de la Londra se anunță unul de foc. În primele două meciuri din sferturi, disputate marți s-au înregistrat rezultatele: FC Barcelona – Atletico Madrid 1-1 și Manchester United – Bayern Munchen 1-1. Partidele retur se vor disputa pe 8 și 9 aprilie.