remize-in-liga-campionilor

Formaţia Manchester United a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut aseară, pe teren propriu, în compania echipei Bayern Munchen, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Bavarezii au domninat autoritar partida însă au găsit cu greu drumul spre gol. Trupa lui David Moyes a făcut un joc tactic aproape perfect și nu le-a dat prea multe șanse nemților. În minutul 58, Vidici a deschis scorul pentru „diavoli”, după ce a reluat cu capul o centrare perfectă a lui Rooney. Totul era perfect pe Old Trafford, însă trupa lui Guardiola a reușit să egaleze în minutul 67 prin Bastian Schweinsteiger care a finalizat o acțiune superbă la care au mai participat Roben, Rafinha și Mandzukic. Bayern a terminat meciul în zece, după ce Schweinsteiger a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Tot aseară, FC Barcelona a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut, pe teren propriu, în compania echipei Atletico Madrid. În sfertul de finală 100% spaniol, Atletico a deschis scorul în minutul 56 după bijuteria lui Diego, care a prins un trasor care s-a oprit în vinclul porții apărate de Pinto. Barca a egalat prin Neymar în minutul 71, care l-a executat pe portarul madrilenilor după o pasă genială a lui Iniesta. Neymar a făcut aseară cel mai bun meci de când a ajuns în Catalunia. Meciurile retur sunt programate pe 9 aprilie. Astăzi se joacă celelalte două jocuri din sferturi. De la ora 21.45 la Paris, PSG primește vizita celor de la Chelsea Londra, iar la Madrid, Real întâlnește Borussia Dortmund în reeditarea semifinalei din sezonul trecut.