sevilla-vs-dnepr-in-finala-europa-league

Formaţia ucraineană Dnepr Dnepropetrovsk, cu fundaşul Alexandru Vlad pe banca de rezerve, s-a calificat în finala Ligii Europa, după ce a învins pe teren propriu, la Kiev, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa italiană Napoli, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur, în urmă cu o săptămână, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, astfel că Dnepr Dnepropetrovsk a câştigat întâlnirea cu scorul general de 2-1. Aseară, pentru Dnepr Dnepropetrovsk a marcat Selezniov, în minutul 58. Formaţia spaniolă FC Sevilla, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în finala Ligii Europa, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 2-0 (2-0), echipa italiană AC Fiorentina, cu portarul Ciprian Tătăruşanu pe banca de rezerve, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.În tur, în urmă cu o săptămână, FC Sevilla s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, astfel că a câştigat întâlnirea cu scorul general de 5-0. Aseară pentru Sevilla au marcat Bacca '22 şi Daniel Carrico '27. În minutul 67, Ilicici (AC Fiorentina) a ratat un penalti. Astfel Dnepr Dnepropetrovsk va juca împotriva Sevilliei în finala Ligii Europa ce va avea loc la 27 mai, la Varşovia.

Sursa: Mediafax