tofalvi-a-mers-bine

Biatlonista Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 21 în proba de biatlon 15 kilometri individual din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci, câştigată de Daria Domraceva, din Belarus. Tofalvi a terminat proba în 47 de minute, 30 de secunde şi 8 zecimi, la patru minute, 11 secunde şi două zecimi de învingătoare. Medalia de argint a fost câştigată de sportiva elveţiană Selina Gasparin, iar pe locul trei s-a clasat Nadejda Skardino din Belarus. Titlul de vineri este al doilea la Soci pentru Daria Domraceva, învingătoare şi în proba de urmărire. Pentru România, rezultatul înregistrat de Tofalvi este cel mai bun de la Jocurile Olimpice de la Soci. Eva Tofalvi s-a mai clasat la această ediţie a Jocurilor Olimpice de iarnă pe locul 22 la sprint şi pe poziţia 26 la urmărire. La ediţia din 2010 a JO, de la Vancouver, Eva Tofalvi a ocupat locul 11 la biatlon 15 kilometri, poziţia 14 la sprint şi locul 19 la urmărire.