victorie-superba-a-astrei-giurgiu

Astra Giurgiu a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (3-2), echipa olandeză AZ Alkmaar, într-un meci din prima manşă a play-off-ului Ligii Europa.Trupa lui Șumudică a început foarte prost jocul și în minutul 13, olandezii aveau 2-0 pe tabela de marcaj și totul părea pierdut pentru giurgiuveni. Pentru Alkmaar au înscris Henriksen și Janssen. Tehnicianul Astrei a mutat imediat din punct de vedere tactic și la o centrare a lui Budescu, Boldrin a reluat cu capul, iar mingea l-a lovit pe Rochet și a intrat în poarta olandezilor. În minutul 40, Alibec a restabilit egalitatea după ce a trimis mingea în poartă din doar cinci metri. În ultimul minut al prelungirilor primei reprize Dandea a înscris cu un șut de la 10 metri și a stabilit scorul final, 3-2 pentru Astra. Meciul retur va avea loc în 27 august, de la ora 21.00.