cu-picioarele-pe-pamant

După debutul foarte bun din campania de calificare la CM din 2014, tricolorii au fost aduşi cu picioarele pe pământ de Olanda, care a învins pe Arena Naţională cu scorul de 4-1.

Echipa naţională a României a fost învinsă, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu scorul de 4-1 (3-1), de reprezentativa Olandei, într-un meci din Grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014, acesta fiind primul eşec al „tricolorilor" în actuala campanie de calificare. În minutul nouă Olanda a deschis scorul. Van Persie a executat un corner de pe partea dreaptă, Tătăruşanu a respins balonul până la Lens, care a trimis cu capul mingea în poartă de la 17 metri, o „boltă" peste toţi jucătorii din careul tricolorilor şi peste Tamaş, aflat pe linia porţii. 20 de minute mai târziu Van der Vaart a executat o lovitură liberă de pe partea stângă a terenului, iar fundaşul Martins Indi a deviat balonul în poartă din interiorul careului mic, ducând scorul la 2-0. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, tricolorii au redus din handicap. Marica a înscris după o acţiune personală în care a depăşit mai mulţi adversari şi, ajuns în poziţie centrală, a trimis mingea în colţul din dreapta portarului Stekelenburg, cu un şut din marginea careului de 16 metri. În minutele de prelungire ale primei reprize Van der Vaart a transformat lovitura de la 11 metri, dictată de arbitru după un fault al lui Tamaş asupra lui Narsingh şi a stabilit scorul pauzei, 3-1 pentru Olanda. Cu patru minute înainte de finalul jocului, Olanda a mai punctat odată. Narsingh a scăpat pe partea dreaptă şi i-a centrat lui Van Persie, aflat singur în careul mare, iar atacantul lui Manchester United l-a învins fără probleme pe Tătăruşanu, cu un şut plasat. După acest rezultat, Olanda a acumulat 12 puncte în grupa D şi a luat o opţiune serioasă pentru calificare. România a rămas cu nouă puncte şi se va duela cu Ungaria pentru locul doi, cel care duce la baraj.

I-au dat planurile peste cap. Selecţionerul naţionalei României, Victor Piţurcă, a declarat după înfrângerea din meciul cu Olanda, scor 1-4, că pregătise jocul pentru un rezultat în favoarea oaspeţilor în repriza a doua, dar nu se aştepta ca tricolorii să fie conduşi încă de la pauză. „Jocul era pregătit pentru un scor în favoarea Olandei, dar în a doua repriză. Am reuşit să revenim la un gol, dar faza din ultimul minut al primei reprize a fost decisivă. Am pierdut de o manieră categorică, însă este păcat că am avut multe ocazii din acţiune, lucru pe care echipa Olandei nu a reuşit să-l aibe. A înscris trei goluri din faze fixe şi unul pe contraatac. În toate meciurile din ultimul timp am atacat. Nu putem spune că Olanda pe fază ofensivă ne-a făcut şah-mat. La fazele de poartă stă mult mai bine. Am avut momente bune de joc, iar adversarul nu ne-a băgat în propriul careu. Nu mă aşteptam la acest scor, este nedrept. Am pierdut o bătălie, iar şansele la câştigarea grupei s-au diminuat. Probabil că pentru locul doi ne vom bate cu vecina noastră Ungaria", a spus Piţurcă.

Ne batem cu Ungaria. Atacantul Ciprian Marica, autorul singurului gol al tricolorilor în meciul cu Olanda, pierdut cu scorul de 1-4, a declarat că România îşi va disputa locul doi al Grupei D care duce la barajul pentru calificarea la CM-2014 cu naţionala Ungariei, triumfătoare în partida cu Turcia, scor 3-1. „Mare păcat că am pierdut în seara asta. După 4-1 nu mai este nimic de spus. Îmi pare foarte rău. Am primit rapid primele două goluri. La 2-1 am reuşit să relansăm jocul, am sperat şi păcat că pe finalul primei reprize am primit şi golul trei. Eram destul de departe, dar dacă la Tamaş s-a dat penalti se putea da şi la Adi Popa. După rezultatul de la Istanbul ne-am făcut speranţe mari şi ne propusesem minimum patru puncte din această dublă. România în această seară a arătat dorinţă, devotament şi încredere. Echipa naţională are potenţial. Am ieşit la joc, ne-am creat foarte multe ocazii, dar am întâlnit un adversar foarte puternic care ne-a taxat imediat. Însă, aşa cum au câştigat ei la Bucureşti, aşa putem învinge şi noi în Olanda. Trebuie să pregătim mai bine fazele fixe, să fim şi noi periculoşi. Dubla cu Ungaria va fi decisivă", a spus Marica.

S-a bătut recordul. La meciul România - Olanda din preliminariile Cupei Mondiale din 2014 au fost prezenţi 53.329 de spectatori, ceea ce reprezintă un nou record de asistenţă pentru Arena Naţională din Capitală, inaugurată în septembrie 2011. Precedetul record a fost înregistrat în 9 mai, când acest stadion a găzduit finala Ligii Europa dintre echipele spaniole Atletico Madrid şi Athletic Bilbao, meci la care au asistat 52.347 de spectatori. Arena Naţională a fost inaugurată la 6 spetembrie 2011, cu meciul România - Franţa, scor 0-0, din preliminariile Euro-2012. La această partidă au fost prezenţi în tribune 49.182 de suporteri.