Handbalistele de la Corona Braşov, doar egal pe teren propriu!

handbalistele-de-la-corona-brasov-doar-egal-pe-teren-propriu

Corona Braşov nu îşi revine după eşecul surprinzător din runda a 12-a, 21-22 la Craiova cu una dintre codaşele Ligii.

Sâmbătă, fetele antrenate de cuplul Mariana Târcă-Dumitru Berbece, au făcut un nou pas greşit: doar 23-23 cu HC Brăila!! Braşovencele au avut la pauză 5 goluri avans, iar cu un minut înainte de final conduceau cu un gol (23-22) şi aveau atacul! Chiar şi după acest rezultat, braşovencele au însă şi motive de bucurie: a revenit pe teren, după 10 luni de absenţă, datorată unei grave accidentări, interul Cristina Zamfir! După 13 etape disputate, Corona Braşov acumulează 13 puncte şi ocupă locul 4 în clasament. Etapa viitoare, braşovencele vor juca în deplasare cu HC Zalău.
Târcă, dezamăgită. Să ai cinci lungimi avans la pauză, un gol mai mult pe ultimele 60 de secunde şi atacul, dar să nu poți învinge…  Contraper­for­man­ța a fost totuşi reuşită de elevele Marianei Târcă, iar tehnicianul Coronei nu îşi poate explica cum a fost totuşi posibil! ,,Sunt extrem de dezamăgită de modul cum au înţeles jucătoarele noi de la echipă că trebuie să joace handbal şi, mai ales, de dăruirea lor din teren. N-am crezut că nu se pot acomoda şi integra până acum în ceea ce ne dorim. În altă ordine de idei, situaţiile în care au ratat singure cu portarul se răzbună, ceea ce s-a întâmplat şi cu noi astăzi. Finalul de meci a fost inexplicabil. Am ţipat la fete, dar din nou nu am fost auzită. Mai erau 20 de secunde şi se termina jocul. Le-au lăsat să paseze şi a venit o nouă aruncare de la 10 metri şi golul… Aceeaşi lipsă de concentrare, de luciditate. Până la finalul campionatului se mai pot întâmpla multe şi mai pot apărea rezultate mai puţin scontate.” a declarat la finalul partidei, Mariana Târcă
Punct nesperat pentru brăilence! După primele 30 de minute, Braşovul avea pe tabelă un rezultat confortabil: 5 lungimi avans, iar Brăila era în genunchi! Oaspetele au crezut însă în şansa lor şi au smuls in extremis o remiză. ,,E un rezultat just, după desfăşurarea meciului. Am avut o perioadă slabă, în ultimele minute din prima repriză, când nişte greşeli puerile în atac ne-au făcut să pierdem mingea şi adversarele ne-au taxat imediat pe contraatac. La pauză, le-am spus fetelor că rezultatul se poate remonta, lucru care s-a şi întâmplat. Am schimbat şi sistemul defensiv şi le-am închis culoarele de pătrundere. De asemenea, am jucat bine tactic în atac. Braşovul este o echipă bună, o echipă în creştere, care îşi merită locul în prima parte a clasamentului.” a spus la finalul jocului,  antrenorul echipei vizitatoare, Ioan Băban.