Ana Bărbosu și Sabina Voinea strălucesc la Jocurile Olimpice 2024: bronz pentru România după contestație

sursa foto: EuropaFM

Succes pe scena internațională a gimnasticii

La Jocurile Olimpice de la Paris 2024, gimnastele românce Ana Bărbosu și Sabina Voinea au demonstrat valoarea gimnasticii românești. Inițial, Ana Bărbosu s-a clasat pe locul 4 în finala de la sol, iar Sabina Voinea pe locul 5. Cu toate acestea, echipa României a depus o contestație la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) privind punctajul obținut de Jordan Chiles, gimnasta americană clasată inițial pe locul 3.

Decizia TAS și schimbarea podiumului

În urma contestației, TAS a descoperit că apelul echipei americane privind punctajul lui Chiles a fost depus cu patru secunde după expirarea termenului regulamentar de un minut. Acest lucru a condus la căderea lui Chiles pe locul 5, iar Ana Bărbosu a fost promovată pe locul 3, obținând medalia de bronz. Decizia a generat reacții mixte, însă pentru România, acest rezultat reprezintă un succes notabil​.

Reacții și impact

Primele reacții la această schimbare au fost marcate de o mândrie națională. Nadia Comăneci și Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic Român, au susținut public corectitudinea deciziei. Sabina Voinea, deși nu a urcat pe podium, a rămas pe un onorabil loc 4, confirmându-și statutul de sportivă de top. În același timp, Jordan Chiles a fost nevoită să returneze medalia de bronz​.

Surse: Eurosport.ro; Prosport.ro; Libertatea